Gdzie poznamy historię górnictwa w Górach Kaczawskich?

W Górach Kaczawskich na turystów czeka wiele atrakcji. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno ci, którzy chcą spędzić czas aktywnie jak i ci, szukający jedynie ciszy i spokoju. Biegnie tędy wiele szlaków turystycznych, tras rowerowych, a w okolicach znajdziemy też piękne zabytki o bogatej historii. Każdy może skupić się na tym, co lubi najbardziej.

Podróżując po Górach Kaczawskich oraz Pogórzu Kaczawskim [Pogórze Kaczawskie info], trafimy na wiele miejscowości, gdzie możemy się zatrzymać na dłużej. Dobra baza noclegowa działa m.in. w Mysłowie, Chrośnicy oraz Wojcieszowie. Każda miejscowość pełna jest interesujących obiektów, a przy okazji znajdziemy miejsca, gdzie oferowane są turystom tanie pokoje [Góry Kaczawskie noclegi]. Góry Kaczawskie przyciągają również ofertą gastronomiczną – w każdej miejscowości znajdziemy ciekawe obiekty gastronomiczne, więc na pewno nie będziemy chodzić głodni. Gdy zatęsknimy do większych miast, zawsze można wyskoczyć do Jeleniej Góry lub Wałbrzycha.

W Górach Kaczawskich jest tyle szlaków turystycznych, że warto przejść chociaż najważniejszymi z nich. Wcześniej jednak dobrze dowiedzieć się czegoś o historii tych stron. Takiej lekcji mogą nam udzielić w którymś z lokalnych muzeów, a działa ich w okolicy wiele. W Leszczynie znajduje się na przykład Skansen i Muzeum Górnictwa. Poświęcone jest ono historii wydobycia w tych stronach rud miedzi. Zobaczymy tutaj piece, które niegdyś używane były do produkcji tego stopu. Wypalano tutaj wapno pochodzące z pobliskiego kamieniołomu. Samo wyrobisko także objęte jest dzisiaj ochroną jako pomnik przyrody. Jeśli interesuje nas górnictwo, to powinniśmy się udać także do Złotoryi, gdzie mieści się kopalnia złota „Aurelia” z udostępnioną do zwiedzania sztolnią. Niedaleko działa także Muzeum Złota w Złotoryi. Jeśli interesuje nas nie tylko historia Gór Kaczawskich, ale także całego Dolnego Śląska, to powinniśmy się udać do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Jest to nowe i bogato wyposażone centrum wiedzy o edukacji ekologicznej. Wyposażone według najnowszych trendów, pozwala przyswoić wiedzę, a przy okazji nie zanudza formą. Góry Kaczawskie warto też poznać samemu, w terenie. Warto odwiedzić stare kamieniołomy, o których dowiemy się także z przewodników turystycznych. Wydobywane w nich surowce przyczyniły się w dużej mierze do rozwoju tutejszych miejscowości i miały znaczący wpływ na ich historię. Po nieodwiedzeniu Gór Kaczawskich z pewnością stwierdzicie, że nie tylko szalki w Tatry, które zaczynają się z Zakopanego [Zakopane info] są piękne. Jeśli jesteście miłośnikami górskich wędrówek, to koniecznie musicie zobaczyć jak najwięcej górskich pasm, które znajdują się na terenie Polski.

4 przemyślenia nt. „Gdzie poznamy historię górnictwa w Górach Kaczawskich?

  1. Byłam w Górach Kaczawskich – piękne widoki i malownicza okolica, a teraz wybieram się na do Sandomierza i szukam noclegu – macie jakieś sugestie?

  2. Góry Kaczawskie są piękne, byłam tam dwa razy i na pewno tam wrócę, choćby na krótki kilkudniowy nocleg albo i jeden nocleg! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *